Kto może wykonywać instalacje alarmowe ?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, aby mieć prawo do wykonywania instalacji alarmowych muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki:

  1. Firma wykonująca instalacje musi posiadać Koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na usługi instalowania i naprawiania systemów alarmowych.
  1. Pracownicy firmy, którzy bezpośrednio wykonują instalacje, muszą posiadać legitymacje Kwalifikowanego Pracownika Zabezpieczenia Technicznego, wydane prze pracodawcę na podstawie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników prowadzoną przez Komendę Wojewódzką Policji. Legitymacje te od 2014 roku zastąpiły dotychczasowe Licencje Pracownika Zabezpieczenia Technicznego, wydawane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Wykonywanie tego typu usług bez wymienionych dokumentów stanowi naruszenie prawa. Niezależnie od tego, firmy ubezpieczeniowe mogą nie uznać systemu alarmowego, jeżeli został zainstalowany z naruszeniem w/w warunków co może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w przypadku szkody ubezpieczeniowej.



Zgodność z normami i wiedza praktyczna...

Często się zdarza, że instalację systemu alarmowego wykonuje Państwa elektryk, który proponując montaż alarmu "zyskuje" kolejny "punkt".

Absolutnie nie mamy nic przeciwko elektrykom instalującym alarmy ale tylko wtedy gdy posiadają niezbędną wiedzę techniczną, wymagane kwalifikacje i dużą praktykę przy w wykonywaniu instalacji niskoprądowych.

Warto rozważyć już na etapie oferty i rozmowy na temat przyszłego systemu alarmowego czy taka osoba posiada wymaganą wiedzę i kwalifikacje, czy wykona tylko okablowanie, czy będzie w stanie uruchomić system, czy zapewni sprawne działanie systemu w przyszłości a także co najważniejsze późniejszy serwis i wsparcie techniczne dla Klienta w przypadku ewentualnych awarii.

Ważne zasady !
Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących montażu czujników, ich lokalizacji, sposobu montażu.

Niestety bardzo często nie są one przestrzegane przez instalatorów - oczywiście nieświadomie (wynika to z braku wiedzy technicznej)



System instalowany przez agencję ochrony - czy naprawdę warto ?

Zdecydowanie odradzamy "zlecanie" montażu alarmu firmom ochroniarskim !!!

Jest to chyba oczywiste, że taki system z punktu widzenia agencji ochrony ma być tani (co wyklucza "dobry")

Firma ochroniarska zarabia na abonamencie za monitoring systemu. 

Nikt nie zwraca tutaj uwagi na jakość
tego systemu, wygodę użytkowania dla Klienta, na dodatkowe funkcje użytkowe które można wykorzystać.

Jedynym celem firmy ochroniarskiej jest "złapać kolejnego Klienta na abonament" !!!

Nie ma tu mowy o fachowym doradztwie, bo na to po prostu nie ma czasu !!! Jest za to taniej.

Często Klient ma wrażenie, że alarm jest OK, jest nawet aplikacja mobilna ale nikt nie mówi o tym, że przestanie działać gdy umowa na monitoring zostanie zakończona lub rozwiązana.

Takiego systemu nie można z niczym integrować.

Panuje na rynku taka zasada, pod którą się podpisujemy, że inna firma powinna instalować alarm a inna "ochraniać obiekt".


Warto wiedzieć - Tlenek węgla !!!


Sezon grzewczy "w pełni" - czy zadbaliście o bezpieczeństwo swojej Rodziny a także innych Waszych pupili ?

Tlenek węgla jest produktem ubocznym procesu spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych. Nadmierna jego emisja powoduje poważne zatrucie organizmu ludzkiego, a w wielu przypadkach nawet śmierć. Gaz jest bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy, stąd wykrycie jego obecności nie jest wcale takie oczywiste. Do powyższego celu służą specjalne detektory dwutlenku węgla, które bezwzględnie warto nabyć i zainstalować w swoim domu. Ponadto należy zadbać o szczelność oraz drożność przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Konieczne jest również kontrolowanie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz instalacji gazowej. Pamiętajmy, że kotły z otwartą komorą spalania czerpią powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. W pomieszczeniu tym należy zatem zadbać o stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Z całą pewnością nie opłaca się w tym przypadku oszczędność pieniędzy czyniona na samodzielnych naprawach lub przeróbkach instalacji centralnego ogrzewania. Tego rodzaju czynności zawsze powinien wykonywać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.
Warto zainstalować w domu czujnik tlenku węgla, który może pracować w wersji autonomicznej lub być elementem systemu alarmowego.